19. Ćwiklice, kościół św. Marcina

Wymieniony w roku 1326, obecny zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku; przebudowany w XVIII w. i XIX/XX wieku; zrębowy, wieża szkieletowa; prezbiterium zamknięte ścianą prostą; dawna zakrystia od północy(obecnie kruchta), nowa zakrystia od południa, szkieletowa nawa prostokątna zbliżona do kwadratu; od południa nawy późniejsza kaplica;wnętrze przekryte obecnie stropami płaskimi ( w prezbiterium na ściane za ołtarzem głównym ślady po kolebce; wnętrze powiększone w nowszych czasach o pomieszczenie pod wieżą; stosunkowo niedawne odkrycie polichromii z okresu powstania kościoła.
Ołtarz główny – późnobarokowy (XV’III w.); ołtarze boczne – późnobarokowe (XVIII w.); ołtarz w kaplicy – barokowo-klasycystyczny (koniec XVIII w.), konserwowany we Wrocławiu (1940); obrazy: św.Maria Magdalena i Piotr (obydwa XVIII w.), Misericordia Domini (kopia obrazu z kościoła reformatów w Krakowie, I poł. XIX w.), Matka Boska z dwoma świętymi (ludowy, XIX w.); rzeźby: posążek żebraka, prawdopodobnie z  XVII w., 2 posągi aniołów (barok.XVIII w.), 2 posągi XIX—wieczne (św. Jan Nepomucen i Karol Boromeusz).

Ćwiklice -widok od południowego wschodu

Ćwiklice – widok od zachodu

Rzeźba anioła nad wejściem głównym

Tablica ku czci poległych w I Wojnie 1914-18

Tablica ku czci poległych w Powstaniach 1919-21

Zabytkowe drzwi wejścia bocznego

Fragment polichromii wnętrza. Proszę zwrócić uwagę na miejsca, w których pasami zaklejono szpary między belkami zrębu, zanim rozpoczęto malowanie

Leave a Reply