41. Koszęcin, kościół św. Trójcy

Kościół był już tu w XVI wieku, wymieniony w protokołach wizytacyjnych z lat 1679 i 1687. Był również cały drewniany, miał drewnianą wieżę dołączoną do nawy. Kościół ten spłonął i na jego miejscu w roku 1724 zbudowany został przez cieślę Jakoba Riedzingera z okolic Nysy kościół obecny. Jest to kościół zrębowy z wieżą szkieletową. Prezbiterium jest 3-bocznie zamknięte, nawa na rzucie wydłużonego prostokąta. Wewnątrz nawy i prezbiterium stropy płaskie z wydatnymi fasetami.
Ołtarz główny – barokowy (I połowa XVIII wieku), w ołtarzu rzeźba Pieta późnogotycka (ok. 1510) oraz 14 współczesnych jej rzeźb. Ołtarze boczne: lewy – styl regencji, prawy – I połowa XVIII wieku. Ambona późnobarokowa (XVIII wiek). Obrazy: legenda dotycząca powstania kościoła oraz cudów z nim związanych, podzielony na 8 scen, z datą 1568, barokowo-ludowy (prawdopodobnie koniec XVIII wieku); Matka Boska Częstochowska (ludowy); rzeźby: Michał Archanioł, późnogotycka (ok. 1510); św. Jan Nepomucen (ludowa). Dzwonek zakrystyjny (1706); nawa i prezbiterium otoczone od zewnątrz sobotami.

 

 

Koszęcin. Kościół św. Trójcy, widok od południa

Widok od południowego wschodu

Wieżyczka dachu prezbiterium

Barokowy “hełm” wieży

Soboty nawy od strony północnej

Zrębowe ściany nawy i dach sobót je okalających

Soboty nad wejściem bocznym od strony południowej

Szczyt nad północnym wejściem bocznym

Szczegół zrębu narożnika ścian

Widok wnętrza

Pieta z ołtarza głównego

Lewy ołtarz boczny i fragment ściany prezbiterium

Polichromia stropu nad nawą

“Święta Rodzina” – fragment polichromii stropu

Fragment polichromii stropu…

… i w zbliżeniu

2 Comments

  1. Grzegorz

    Pięknie ukazane zdjęcia wnętrza kościoła.
    Będąc w środku tego kościółka nie można tego dojrzeć z powodu panującego tam mroku.

  2. monio

    Te zdjęcia i tak nie są najlepsze w porównaniu do tego, co chciałem osiągnąć pod względem efektu. W dodatku nie miałem ze sobą statywu, a jedynie t.zw. monopod. Ale teraz mam już aparat nieco bardziej nadający się do fotografowania wnętrz. Czyli: gdybym te zdjącia robił dzisiaj, byłyby lepsze.

    Cheers!!!

Leave a Reply